BDO Lakeside World Darts Championship 2016

The draw for the Lakeside World Championships (men’s and ladies) was made in Hull before the final of Winmau World Masters in October.

The tournament starts at the Lakeside Country Club on 2nd January 2016 and will culminate with the final on 10th January. This will be the 39th running of the BDO World Championship, a tournament first competed for in 1978, and won by Leighton Rees.

1

This year’s tournament will see 40 men and 16 ladies compete for their respective titles. In addition to the title and trophy, the men’s winner will collect £100,000 and the ladies £12,000.

If you fancy a trip to the home of darts, you’ll need to visit the official ticket sales site for more information. Alternatively, the tournament will be covered jointly by the BBC and BT Sport, as it was in 2015.

We’ll be running a number of articles in the lead up to Lakeside, so be sure to check in again with us. In the meantime, here are those draws and early day schedules in full.

4

Draw and Schedule

Saturday 2nd January 2016
13:00 Jim Williams (WAL) v Tony O’Shea (ENG)
14:30 Lisa Ashton (ENG) v Paula Jacklin (Eng)
15:00 Craig Caldwell (NZ) v Alan Soutar (SCO)
16:30 Darryl Fitton (ENG) v Dennis Harbour (ENG)
Evening Session
18:30 Larry Butler (USA) v James Hurrell (ENG)
19:45 Anastasia Dobromyslova (RUS) v Anca Zijlstra (NL)
20:15 Matthew Medhurst (HOL) v Jeff Smith (CAN)
21:30 Glen Durrant (ENG) v Dean Reynolds (WAL)
Sunday 3rd January 2016
13:00 Scott Mitchell (ENG) v Craig Caldwell (NZ)/Alan Soutar (SCO)
14:15 Peter Sajwani (SWE) v Sam Hewson (ENG)
15:30 Fallon Sherrock (ENG) v Ann-Louise Peters (DEN)
16:00 David Cameron (CAN) v Ted Hankey (ENG)
Evening Session
18:00 Kostas Pantelidis (GRE) v Darren Peetoom (ENG)
19:15 Trina Guliver (ENG) v Dee Bateman (ENG)
19:45 Seogo Asada (JAP) v Darius Labanauskas (LIT)
21:00 Scott Waites (ENG) v Willem Mandigers (HOL)
Monday 4th January 2016
13:00 Rob Modra (AUS) v John Walton (ENG)
14:15 Jeffrey de Graaf (HOL) v Richard Veenstra (HOL)
15:30 Pip Blackwell (ENG) v Martin Atkins (ENG)
Evening Session
18:00 Ryan de Vreede (HOL) v Larry Butler (USA)/James Hurrell (ENG)
19:15 Aileen de Graaf (HOL) v Casey Gallagher (ENG)
19:45 Jamie Hughes (ENG) v Ross Montgomery (SCO)
21:00 Martin Phillips (WAL) v David Cameron (CAN)/Ted Hankey (ENG)
Tuesday 5th January 2016
13:00 Martin Adams (ENG) v Matthew Medhurst (HOL)/Jeff Smith (CAN)
14:15 Mark McGeeney (ENG) v Peter Sajwani (SWE)/Sam Hewson (ENG)
15:30 Deta Hedman (ENG) v Corrine Hammond (AUS)
16:00 Gary Robson (ENG) v Madars Razma (LAT)
Evening Session
18:00 Geert de Vos (BEL) v Kostas Pantelidis (GRE)/Darren Peetoom (ENG)
19:15 Zoe Jones (ENG) v Tina Osborne (NZ)
19:45 Wedsley Harms (HOL) v Seogo Asada (JAP)/Darius Labanauskas (LIT)
21:00 Brian Dawson (ENG) v Rob Modra (AUS)/John Walton (ENG)
Wednesday 6th January 2016
14:45 Lorraine Winstanley (ENG) v Rachel Brooks (ENG)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*